هوالقاضی

حدود ۱۰ روز است که بهبهان آبستن حوادث مختلفی است که نقل همه محافل شده است. حسین کاظمی می شود تکه کلام خیلی از مردم. درباره جزئیات پرونده حرفی ندارم چراکه قضاوت در جایی دیگر صورت خواهد گرفت اما روی سخنم با عده ای است که به راحتی آبرو می برند، با عده ای است که به راحتی به خود اجازه می دهند تصاویر خانوادگی حسین کاظمی را در سطح گسترده منتشر کنند، با عده ای است که به راحتی اسم هر فردی را در لیست سیاه آقای کاظمی قرار می دهند.

مردم شریف و فهیم بهبهان نیک می دانند که در سالهای گذشته اتفاقات زیادی در همین بهبهان افتاده که تا ماهها نقل محافل بوده ولی دیری نمی پایید که از یادها رفته است. این پرونده نیز دیر یا زود از خاطره ی مردم می رود ولی چیزی که باعث سرخوردگی عده ای می شود، شرمساری آنها در پیشگاه خداوند و اگر خدا را نیز قبول ندارند در برابر وجدان خویش می باشد.

کاری که شایعه پراکنان انجام دادند کمتر از جرم کسانی نیست که درگیر پرونده هستند حتی به نظر بنده زیان کننده اصلی آنانند که اولا این شایعات را ساخته و ثانیا آنانی اند که به این شایعات دامن زده اند چرا که حداقل افراد درگیر پرونده می توانستند سود مالی (هرچند از راه نادرست) کسب کنند ولی شایعه پراکنان چه سودی می برند!؟ مگر اینکه در بسیاری موارد با هر عزیزی که تسویه حساب شخصی داشته اند، حساب صاف کنند؟!!

شرم بر همه کسانی که دامن زدند و به راحتی آبرو بردند. آبروی افراد سرشناس و متشخصی که بعضا از افراد خوش نامی نیز بوده و هستند. بگذاریم اگر فردی هم خطایی کرده، مراجع قضایی به کار آنها رسیدگی کند و در نهایت در پیشگاه خداوند محاکمه شوند. چرا ما مردمی که ادعای تمدن و فرهنگ و تشرع می کنیم، گاها عامل ترویج بسیاری از شایعات می شویم !؟

همین انتشار گسترده ی بسیاری از اسامی نادرست، که برای ما مثل آب خوردن بوده، در دل خانواده های خوش نامی، چه بلواها که ایجاد نکرده است.

بیاییم در مورد نام ها و انتشار شایعات، اقدامی جدی کنیم، چراکه نفع آن را کسانی می برند که با خیلی ها خصومت داشته و نام های محترمی را منتشر کرده اند. بدانیم که عامل بسیاری از مشکلات امروز، خود ما هستیم.

و شاید :

روزی نام ما به ناحق در یکی از این لیست ها قرار گیرد.

 

علاوه بر ابعاد غیراخلاقی مسئله، برخی از عزیزانی که نام آنها به ناحق منتشر شده است، موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری جدی کرده اند. که توجه شما را به مباحث شرعی و قانونی آن جلب می کنم :
۱- قال الامام علی – علیه السلام – : لا قحَهَ کَالبُهتِ.

غرر الحکم، ح ۴۴۳۸

امام علی – علیه السلام – فرمود: هیچ بی شرمی و وقاحتی چون بهتان زدن نیست.

۲- قال الامام الصادق – علیه السلام – : مَن اِتَّهَمَ أخَاهُ فی دِینِهِ فَلا حُرمَهَ بَینَهُمَا.

الکافی، ج ۲، ص ۳۶۱

امام صادق – علیه السلام – فرمود: هر کس به برادر دینی خود تهمت زند حرمتی میان آن دو به جا نمی‏ماند.

بررسی بعد قانونی پخش کننده شایعات

فرای از مباحث اخلاقی که مطرح شد بر اساس قانون مجازات اسلامی حاکم در محاکم کیفری دادگستری و مستند به مواد ۶۹۷ قانون مذکور و ۷۴۵(۱۸) قانون جرائم رایانه ای کسی که علیه دیگری توهین یا افترایی ویا نشر اکاذیبی منتشر سازد که توانایی اثبات آن را نداشته باشد مجرم بوده و برابر قانون مجازات خواهد شد. بحث اینجاست اگر کسی مجرم باشد مسلماً قانون از وی انتقام خواهد گرفت . اینکه قاضی کار خود باشیم کار درستی نیست.

مردم شریف بهبهان و خصوصا کسانی که قربانی این قضیه هستند ، این اطمینان به شما داد می شود که عدالت به صورت طبیعی هم می تواند برقرار شود . اگر کسانی که آقای حسین کاظمی را مجرم می دانند به جای این عکس العمل ها به قانون پناه می بردند قطعاً پرونده جور بهتری پیش رفته و چه بسا افراد به حقوق حقه خود هم برسند. اما حیف که خیلی چیزها در ما نهادینه نشده.

سایت ارگانیان بر این است که از تضییع هرگونه حقی به روش مقتضی جلوگیری شود . نه از مجرمی حمایت شود و نه بی گناهی مجرم قلمداد گردد .   

لازم به ذکر است با توجه به لیستی اسامی که اخیراً در برنامه اجتماعی واتس آپ منتشر شد ، دو نفر از همشهریان با دفتر سایت تماس حاصل نموده و تقاضای صدور تکذیبیه در خصوص موارد مطروحه را نمودند .

یک نفر از پزشکان معروف شهرستان که فعلا صلاح دیدند نامی از ایشان برده نشود و دیگری آقای سرهنگ محمد طلا مظلومی (فرمانده سابق سپاه پاسداران بهبهان) که ایشان شکوایه خود را علیه آقای(( آ . ع )) با وکالت آقایان آخوندی و حق جو ،( کپی شکوایه در دفتر سایت موجود است ) تسلیم دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان نموده است . بدون تردید اگر مشتکی عنه (( آ . ع )) نتواند ادعای خود را اثبات کند مجازات وی برابر قانون می تواند از ۹۱ روز تا دو سال حبس یا جزای نقدی از ۵۰۰۰۰۰۰ ریال تا ۴۰۰۰۰۰۰۰ ریال یا هر دو مجازات باشد .

همچنین طلبکاران محترم اگر واقعاً خود را ذیحق می دانند به مراجع قضایی پناه برده و مطالبه حق کنند . همه وکلای بهبهان به با سوادی و کار بلدی شهرت دارند و کسی را بر دیگری رجحان مشهودی نیست بلکه آن کیفیت عمل و مستندات است که ذهن قضات شریف دادگستری را برای صدور رأی نهایی رهنمون می شود .

این اطمینان داده می شود که وکلای محترم پرونده این قول را داده اند که هرگونه اطلاعاتی که به نفع مردم بوده و قابلیت انتشار داشته باشد(نگارنده: اصولاً مذاکرات طرفین و سوالات بازپرسین و دادیاران محترم دادسرا در مرحله تحقیقات مقدماتی پرونده محرمانه است و امکان نشر آن نیست چراکه امکان تضرر طرفین بسیار می شود. نظر به اینکه یکی از اصول سه گانه تحقیقات مقدماتی محرمانه بودن آن است و ایضاً ماده ۷۳ قانون آیین دادرسی کیفری که محرمانه بودن تحقیقات را بیان کرده لذا منتشر نشدن تمام اطلاعات منطقی است. پس باید به وکلا حق داد که همه چیز را رسانه ای نکنند. ) را در اختیار این سایت قرار دهند تا چراغ عدالت روشن تر بسوزد .

به امید فردایی امن و آرام

 

پی نوشت : نگارنده بخش مسائل حقوقی این مقاله جناب آقای سید سجاد رافع می باشند.