اجحاف بزرگ در حق بهبهان

باز هم بهبهان زیر پونز ابر سرمایه گذاران ملی رفت…

در شرایطی که موضوع ایجاد اشتغال به عنوان شاه بیت محافل همه مسئولان است. توجه به سرمایه گذاری در زیر ساخت های اشتغال زا با اتکا به سرمایه گذاران داخلی نظیر هلدینگ خلیج فارس می‌تواند به رونق اشتغال و تکمیل زنجیره های پایین دستی صنایع زیر مجموعه آن و زیست بوم منطقه ای کمک شایانی نماید. اخیرا در خبرها اتفاق بزرگی رقم خورد که سوالات زیادی را به وجود می آورد.

“به گزارش خبرنگار شانا، تفاهم‌نامه سه‌جانبه همکاری ایجاد نخستین پارک شیمیایی کشور در مجاورت قطب گازی کشور (منطقه نایبند) امروز (چهارشنبه، ۲۹ شهریورماه ۱۴۰۲) با حضور مرتضی شاهمیرزایی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی بین حسن عباس‌زاده، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عبدالعلی علی‌عسکری، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و سخاوت اسدی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حاشیه آخرین روز نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست امضا شد.

علی‌عسکری در این آیین هدف از امضای تفاهم‌نامه را ریل‌گذاری در صنعت پتروشیمی برای جلوگیری از خام‌فروشی محصولاتی همچون گوگرد دانست و گفت: اساس احداث پارک‌های شیمیایی فاصله گرفتن از خام‌فروشی در پتروشیمی است.

وی با اشاره به افزایش سالانه توان تولید محصولات بالادستی پتروشیمی از زمان انقلاب اسلامی تاکنون افزود: سودآوری در این صنعت در بخش‌های پایین‌دستی زنجیره ارزش خلاصه  می‌شود، از این رو هلدینگ خلیج فارس احداث ۹ پارک شیمیایی از این دست را در چابهار، جاسک، میناب، اروند، پارسیان، دشتستان، دیلم، امیدیه و اروند در دستور کار قرار داده است.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با بیان اینکه در قالب احداث پارک‌های شیمیایی ۳۰۰ طرح تعریف شده که از میان آنها کارهای مقدماتی  ۶۰ طرح سودآورتر آماده شده است و به‌زودی پیمانکار نخستین طرح آن شروع به‌کار می‌کند”

خبر بسیار شوکه کننده است. مکان یابی پارک های مذکور بر چه اساسی است؟

“چابهار، جاسک، میناب، اروند، پارسیان، دشتستان، دیلم، امیدیه و اروند”

بهبهان با دو پالایشگاه گازی به عنوان نخستین پالایشگاه گازی خاورمیانه و بزرگترین پالایشگاه گازی خاور میانه

و….  زیر پونز رفته است.

چرا بهبهان از این پارک های شیمیایی بی نصیب است.

از امام جمعه محترم شهرستان بهبهان، از نماینده محترم شهرستان بهبهان جناب آقای مظلومی، از جناب آقای مهندس امین نژاد با توجه به نفوذ خود در هلدینگ خلیج فارس ،از فرماندار محترم شهرستان جناب آقای موسوی و مجموعه معاونت اقتصادی استانداری خوزستان

تقاضا می شود فعالانه در این خصوص وارد عمل شوند و در جذب و راه اندازی پارک شیمیایی در شهرستان بهبهان اقدام نمایند.

دکتر محمد صالحی ویسی

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا بهبهان.