ماهی یکی از نعمت های  خداوند، منبعی است سرشار از پروتئین و امگا ۳ این خوراکی مقوی و لذیذ ، برای بیماران قلبی و عروقی ، بسیار مفید و نه تنها باعث درمان و بهبود عوارض قلبی می گردد بلکه در درمان بیماری پر فشاری خون و به تبع آن ، در پیشگیری از سکته های مغزی کار آمد است.

ابتلا به بیماری های قلبی و مغزی از جمله عواملی است که سلامت جامعه را به شدت مورد تهدید قرار داده است.بیماری های قلبی از مهمترین علل مرگ و میر و بیماری های مغزی مهمترین علل فلجی و از کار افتادن جامعه می باشد.

با توجه به مطلب فوق  چه بجا و زیبنده است که فرهنگ استفاده از ماهی و موجودات دریایی در میان اقشار جامعه شهری نهادینه گردد و با تشویق خانواده های محترم به مصرف مرتب ماهی و تغییر الگوی مصرف آنان از غذاهای پرچرب و ناسالم به سمت استفاده از آبزیان دریایی تا حد امکان در سلامتی و طراوت جامعه خود کوشا و موثر باشیم.

از فواید ماهی هر چه بگوییم کم گفته ایم.

همشهری عزیزا آیا از وضعیت فروش و توزیع ماهی در سطح شهر بهبهان راضی هستید؟؟

شهروند گرامی ماهی بر خلاف سایر محصولات خوراکی و غذایی به راحتی و در هر جا قابل عرضه نمی باشد. عرضه و فروش ماهی مقتضیات خاص خود را طلب می کند.ماهی محصولی است با سرعت فساد بالا و بوی ماهی ، بویی است به شدت زننده و تهوع آمیز لذا برای فروش و عرضه ماهی باید موارد خاص بهداشتی مراعات گردد.

روزی روزگاری شهرمان مانند سایر شهرها ، مرکزی داشت بنام بازار ماهی فروشان، بازاری بود در گوشه ای از شهر و تمام فروشندگان ماهی در یک جا جمع شده و به کسب و کار مشغول بودند. اما متاسفانه داستان فروش ماهی در بهبهان سرطانی را می ماند با غده ای بدخیم، که این بیماری در اثر غفلت مسولین مربوطه  و به خصوص مراکز بهداشتی متولی حفظ بهداشت عمومی، گوئیا وارد فاز متاستاز(پیشرفته) بیماری خود شده و با سرایت و توسعه در سایر نقاط شهری ، باعث ایجاد توده های عفونی در تمام اندام رنجور بهبهان شده است.

شهرمان هر روز آلوده تر از روز پیش و بدتر از دیروز آخرین باز دمهای تنفس سالمش را پس می دهد و خفگی عمومی خود را به انتظار نشسته است.

بنابراین؛

جمع  آوری مراکز متفرقه فروش ماهی و تجمیع آنان در یک بازارچه مرکزی و رعایت بهداشت و جلوگیری از تسریع بوی نامطبوع ماهی به تمامی شهر ، مطالبه و خواسته است بجا.

 

به قلم : سید روح الله مرتضوی