۲۰ خرداد مصادف با روز جهانی صنایع دستی بهانه ای بود تا یادی شود از عزیزانی که سالها پرچم هنرهای دستی این  خطه از ایران اسلامی را زمین نگذاشته اند. هنرمندانی که با ظاهری خسته و دلی پر از درد اما همچنان امیدوار به آینده در این مراسم حضور پیدا کرده بودند.

مراسم با کمی تاخیر، طبق برنامه با تلاوتی چند از آیات کلام الله مجید و سرود ملی ایران در تالار آفاق بهبهان آغاز شد. مجری برنامه، جناب آقای فرشاد قناطیر ضمن خیر مقدمبه میهمانان مراسم و بیان چند نکته از جمله گله مندی از استقبال کم مردم از این مراسم بدلیل تبلیغات ضعیف آن، ابراز امیدواری کرد که در آینده با همدلی مسئولین و هنرمندان شاهد اهمیت عملی به موضوع هنر باشیم. پس از آن امیرمنصور صفوت، سرپرست محترم اداره میراث فرهنگی بهبهان ضمن خیرمقدم به مدعوین، این روز را به همه تلاشگران و هنرمندان این عرصه تبریک گفت و اضافه کرد، انشالله اینگونه برنامه ها بهانه ای باشد برای اهمیت دادن به صنایع دستی شهرستان. پس از ایشان، فرماندار محترم شهرستان، جناب آقای ملک خدایی پای تریبون رفت و ضمن ابراز خوشحالی از حضور در این مراسم به ذکر چند نکته در رابطه با ارزش هنرهای دستی پرداخت.

این برنامه یک میهمان ویژه هم داشت. استاد دولتی مختاران، پدر تاریخ و جامعه شناسی بهبهان، از دیگر سخنرانان برنامه بود. استاد مختاران از ریشه های صنایع دستی در منطقه ارگان سخن گفت و تاکید کرد هر هنری بویژه صنایع دستی ریشه در فرهنگ و تاریخ مردم هر سرزمین دارد و هنرمندان این عرصه بخصوص در تاریخ بهبهان نقش بسزای اقتصادی در منطقه ایفا می کردند و همانگونه که شاهد هستیم نام بیشتر محله های بهبهان با هنر های سنتی آن محل گره خورده و نامگذاری شده است. ایشان ابراز امیداواری کرد که با همت مسئولین، مطالبات هنرمندان این عرصه به خوبی پاسخ داده شود تا خدای ناکرده شاهد نابودی برخی از صنایع دستی منحصربفرد بهبهان نباشیم کما اینکه در برخی زمینه ها این اتفاق نامبارک رخ داده است.

صنایع دستی بهبهان

تقدیر از صنعتگران صنایع دستی بهبهان

مراسم با پخش کلیپی از صنعت عبابافی در بهبهان (ساخته مهدی روحی پور) ادامه یافت. پس از آن شعرخوانی استاد سدهی و اجرای هنرمندان محبوب عرصه موسیقی، استاد نصیریان پور و امید یوسفی فضای برنامه را عوض کرد. در اواخر برنامه هم کلیپی از بازدید مسئولین بهبهان از کارگاه های صنایع دستی بهبهان در همان روز به نمایش در آمد. پایان بخش برنامه هم به تقدیر از هنرمندان عرصه صنایع دستی اختصاص یافت که این عزیزان هدایای خود را از دستان استاد دولتی مختاران، شریعتی نماینده محترم شهرستان، اسماعیلی نماینده فرماندار، حاجی زاده سرپرست اداره ارشاد، عدالت مدیر فنی و حرفه ای بهبهان و صفوت سرپرست اداره میراث فرهنگی دریافت کردند.

این همایش پایان یافت اما آیا مشکلات صنعتگران عرصه پر افتخار صنایع دستی بهبهان نیز پایان می پذیرد …!؟