عزیزان ، همشهریان ، مسئولان ، مسئولان ، مسئولان …

همانطور که مطلع هستید و نیازی به توضیح نیست مهمترین ویژگی بهبهان، همجواری یا قرار گرفتن در بین النهرین مارون و زهره است . و بی شک دلیل اصلی پیدایش تمدن هزاران ساله ی ارگان وجود این رودخانه ها و حاشیه های امن آنها بوده است .

اما متاسفانه طی سالهای متمادی این رودخانه ها مورد هجوم و تخریب و ناسپاسی مردمی قرار گرفت که همواره زندگی خود را مدیون این رودخانه ها هستند . نمک خوردن و نمک دان شکستن … 

(( حاشیه سبز مارون چون نگینی سبز در دشت وسیع و گسترده و همراه با مارون اکنون تبدیل به خط نازک و باریک و در بیشتر مناطق محو شده که به صورت جانگدازی مورد هجوم و تخریب اهالی و ساکنان همجوار و مردم شهر قرار گرفته است .

قطع درختها و درختچه ها ، شکار بی رویه پرندگان و جانورانی که آخرین و تنها پناهگاهشان همین بیشه های سر سبز حاشیه مارون است . و آتش سوزی های پی در پی و نابودگر که سالانه چندین بار در این بیشه زار رخ می دهد .

خارسو بهبهان

قطع هشدار دهنده درختان در بشه زارهای خارسو

کشیدن جاده و مسیرهای ماشین رو به صورت شبکه های گسترده و کاملا غیر موجه به صورتی که کل منطقه را از لحاظ زیست محیطی نا امن و نابود کرده است . ریختن زباله به صورت گسترده و ناهنجار در حدی که منطقه را به یک زباله دانی بزرگ تبدیل نموده است .

و اما هشدار و خطر بسیار جدی که در صورت نادیده گرفتن آن و تکرار آن در سالهای آتی وضعیت غیر قابل جبرانی به این مناطق به خصوص منطقه خورسو ( خارستان) و مناطق همجوار خواهد زد :

هجوم گله دارارن و چراندن گله های بسیار بزرگ در گروههای متعدد در این مناطق باعث نابود شدن تمام نهالها و درختچه های کوتاه شده است .

خارسو بهبهان

چرای بی رویه گوسفندان و از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه

 

بیشه زار در حال نابودی است و تنها راه نجات این منطقه این است که اجازه بدهیم لااقل خودش را ترمیم کند ، اما این حق را هم از او گرفته ایم . چون هر نهالی سبز شود بلافاصله چریده خواهد شد . تمامی درختان و درختچه های منطقه تا ارتفاع یک یا یک و نیم متری کچل و عاری از هر گونه برگی شده ند .

حاشیه سبز مارون ثروت عظیمی است که هم از طرف مسئولان و هم مردم نادیده گرفته شده و در حال نابودیست .

این منطقه یکی از مهمترین کوریدورهای جنوب کشور از لحاظ زیست محیطی و مکانی بسیار مناسب برای حضور انواع پرندگان مهاجر و بومی است . گربه ی جنگلی یکی از زیباترین گونه ها در خطر نابودی است . توکای سیاه پرنده ای کمیاب و خجالتی که در این منطقه زاد آوری دارد و همین دو گونه را هم که در نظر بگیریم اعلام کردن منطقه را به عنوان قرق موجه می نماید .

مسئولین منابع طبیعی و محیط زیست شهرستان بهبهان :

هرچند که می دانم در این زمینه فعالیتهای زیادی انجام شده و هرچند که می دانم مشکلات زیادی در این راه وجود دارد چون از نزدیک شاهد مسائل می باشم اما باور کنید با کمی تلاش و پیگیری و همکاری و رایزنی می شود مشکلات را تا حدودی حل کرد .

بررسی وضعیت گله های گوسفند و چرای آنها در منطقه بسیار جدی است کاش نادیده گرفته نشود . با در نظر گرفتن اینکه گوسفند داران بومی این منطقه و شهرستان نیستند . ( آیا اگر گوسفند داران بهبهان نیاز به چراگاه داشتند سایر شهرها اجازه ی چریدن دامهای ما را در مراتعشان می دادند ؟)

کشتار حیوانات و حیات وحش منطقه چه زمانی باید متوقف شود ؟

خاک برداری و ماسه برداری که در سطح وسیع و در نقاط غیر کارشناسی شده صورت می گیرد توسط چه سازمانی باید پیگیری شود ؟