برایم جالب است …
مردمان جالبی هستیم ، هر کجا که می نیشیم بد و بیراه می گوییم و گلایه می کنیم از آلودگی ها و وضعیت زباله ها در شهرمان . مقصر اصلی را شهرداری می دانیم و در این مورد هم حرفهای زیادی می زنیم . اما هیچ حاضر نیستیم حتی برای یک در صد هم که شده خودمان را مقصر بدانیم . شاید حرفهایی هم که من اینجا می زنم اشتباه باشد اما بگذارید کمی جدی تر به مسئله نگاه کنیم . عکسهای زیر گوشه ای از این معضل بزرگ را در شهر ما بهبهان نشان می دهد. هدف از نشان دادن این عکس ها پیدا کردن مقصر نیست بلکه اشاره به وضعیت نابهنجار و به حال خود رها شده ی یک اشتباه است . جایی از کار ما اشتباه است . یک جای کار می لنگد . اما تا چه زمانی ؟ چه کسی باید به ترمیم و رفع این مشکل اقدام کند ؟ سهمی از این وظیفه بر عهده ی شهرداریست حالا بماند که شهرداری انجام می دهد یا نه ! سهم دیگر وظیفه ی شهروندان است . من و شما …
بحث ما در این جا پرداختن به سهم وظیفه ی خودمان است . از خودمان بپرسیم :

چرا حتی زمانی که با تابلوی : لطفا در این محل زباله نریزید مواجه می شویم باز هم چشمهایمان را می بندیم و درست در همان مکان !! زباله ی خود را رها می کنیم !؟ ( به تصاویر زیر دقت بفرمایید !)

 

روبروی ترابری کمربندی

روبروی ترابری کمربندی

ashghal-1

روبروی ترابری کمربندی

روبروی تربیت معلم

روبروی تربیت معلم

جاده زیدون

جاده زیدون

جاده قدیم اهواز

جاده قدیم اهواز

 

چرا وقتی به طبیعت می رویم زباله ی خود را در طبیعت رها می کنیم ؟ همه می گوییم که باید فرهنگسازی شود . این فرهنگسازی را از خودمان شروع کنیم . به بچه هایمان نشان دهیم نه با گفتن بلکه با عمل . هیچ کس دلسوز این مردم نیست . باورکنید هیچ کس قرار نیست که بدادمان برسد . بیایید شهرمان را خودمان آباد کنیم . لااقل تا جایی که در توانمان است .

حتی اگر توان ما فقط در حد نریختن و مدیریت زباله ای باشد که خودمان تولید کرده ایم . بیایید حیات را پاس بداریم و به خودمان احترام بگذاریم .

به امید شهری زیبا و شهروندانی زیباتر