تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری(دامه برکاته) در خصوص لزوم پاسداشت ارزشها و سنتهای اسلامی و بومی ـ محلی و اهمیت  اجرای برنامه های سازنده متناسب با آیین های گرانسنگ قدیمی در هر منطقه ؛ یکی از مهمترین راههای مبارزه با تهاجم نرم و شبیخون فرهنگی ابرقدرتهای دنیاست که پیکان تیز حملاتشان را به آرمانها و ارزشهای انقلاب اسلامی ایران نشانه رفته اند. ارزشهایی که ریشه و بنیان آن از نهاد خانواده آغاز شده و برگرفته از فرهنگ کهن و آموزه های دینی و انسانی تمدن و تاریخ باشکوه این سرزمین است .

ضرورت دارد برای مقابله با هجمه برنامه های مبتذل ماهواره ای ، شبکه های مجازی و اجتماعی وابسته با صهیونیزم بین الملل ، تمام قد وارد عرصه شده و با بسیج امکانات و استعدادهای جوانان دلسوز و توانمند ،  مانع از بحران بی هویتی و تسلیم در برابر فرهنگ منحط غربی شد. فرهنگی که با ترویج مصرف گرایی ، تحقیر آداب و سنن دینی و سنتی و ارائه ی الگوها و سمبلهای فاسد و غلط  تلاش می کند هر چه بیشتر شکاف بین اقشار مختلف جامعه اسلامی – ایرانی ما را بیش از پیش نماید و در این رهگذر از هزینه کردن میلیاردها دلار و به کار بردن پیشرفته ترین امکانات و ابزار دریغ نمی کند.

حمام بکان جزو آثار تاریخی شهرستان بهبهان است.

حمام بکان جزو آثار تاریخی شهرستان بهبهان است.

در همین راستا روابط عمومی شهرداری بهبهان با تجربه ارزنده سالهای پیش در برگزاری چهار دوره ” جشنواره غذاهای سنتی بهبهان ” و استقبال بی نظیر شهروندان بویژه خانواده های عزیز شهرستان بهبهان بر آن است تا برای اولین بار اقدام به برگزاری ” نخستین جشنواره آیین ها و فرهنگ بومی – محلی شهرستان بهبهان” نماید. اقدامی که با پشتیبانی و حمایت همه جانبه مسولان شهرستان بویژه شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر بهبهان می تواند ضمن جذب گردشگر از شهرهای اطراف ، علاقمندی شهروندان به فرهنگ و سنتهای دیرین دینی و بومی خویش ، افزایش روحیه نشاط و شادابی در بین آحاد شهروندان، همدلی و ارتقای سلامت و امنیت روانی و اجتماعی ؛  می تواند موجب رونق اقتصادی و اشتغالزایی گردد.

لذا پیشنهاد برگزاری ” نخستین جشنواره آیین ها و فرهنگ بومی – محلی شهرستان بهبهان” در پارک ساحلی خورسّو با شرایط ذیل پیشنهاد می گردد.

 

زمان و مکان برگزاری جشنواره

با توجه به مطلوب بودن شرایط جوّی پیش از آغاز فصل بارندگی و دل انگیزی و فرح بخشی آب و هوای پاییزی پیشنهاد می شود این جشنواره پیش از آغاز فصل بارندگی و ایام محرم در نیمه دوم مهرماه برگزار گردد. این جشنواره به مدت ۱۰ روز از ۲۱ مهرماه لغایت ۳۰ مهرماه همزمان با شب جشن فرخنده ی عید ولایت ، عید سعید غدیر خم ، در پارک ساحلی خورسّو ساعات ۱۹ الی ۲۳ شب برگزار می گردد.

روابط عمومی در نظر دارد با پتانسیل پیمانکار فعلی پارک ساحلی ” مهندس ابولزاده” اقدام به احداث ۱۲ تا ۱۵ غرفه با ابعاد مختلف و کاربردهای گوناگون نماید. این غرفه ها با استیج ایجاد شده و با گونی های نخی پوشانده و در هر غرفه پریز و کلید و روشنایی تعبیه خواهد شد.

از دلایل اصلی انتخاب پارک ساحلی برای میزبانی جشنواره مذکور ، همکاری تمام و کمال مهندس ابولزاده ، پیمانکار محترم این مجموعه جهت ایجاد امنیت لازم در محل ، فراهم نمودن مکان برگزاری توسط ایشان ،  فاصله مناسب و کوتاه با شهر ، گستردگی و وسعت منطقه ، امکان پارک خودرو و پذیرش جمعیت بسیار بالا ، عدم ایجاد مزاحمت برای شهروندان بویژه از لحاظ مشکلات ترافیکی   و هوای بسیار مطبوع در این موقع از سال می باشد.

زمانبندی برنامه های  جشنواره

جشنواره در هر روز با یک عنوان پیش خواهد رفت و اسامی پیشنهادی روزهای مختلف جشنواره به عنوان تقویم کاری به شرح ذیل پیشنهاد می گردد:

  1. آیین افتتاحیه جشنواره (حضور مسئولان و برگزاری آیین افتتاحیه) (۲۱ مهرماه)
  2. شهرستان بهبهان ، غذاهای محلی ( پخت نان محلی و ارائه غذاهای سنتی با بسته بندی های بهداشتی) (۲۲ مهرماه)
  3. شهرستان بهبهان، موسیقی بومی – محلی(اجرای موسیقی محلی توسط هنرمندان بهبهان) (۲۳مهر)
  4. شهرستان بهبهان، آیینهای فرهنگی – اجتماعی (برگزاری نمادین آیین های سنتی عروسی در راستای پاسداشت سنتهای شایسته و ریشه دار گذشته و مقابله با مجالس ویرانگر امروزی)(۲۴مهر)
  5. شهرستان بهبهان، صنایع دستی (معرفی صنایع دستی و ارائه محصولات سنتی)(۲۵ مهرماه)
  6. شهرستان بهبهان، بازی های محلی (اجرای بازی های محلی توسط دو تیم قرمز و آبی)(۲۶مهر)
  7. شهرستان بهبهان، شعب شعر محلی (ایجاد بستری برای خوانش شعرها به گویش محلی جهت  تلگنری به خانواده به منظور پاسداشت گویش منحصر به فرد بهبهانی که در حال زوال است) (۲۷مهر)
  8. شهرستان بهبهان ، میراث فرهنگی و گردشگری (معرفی اماکن وجاذبه های تاریخی و گردشگری شهرستان بهبهان با اسلاید و ویدیو پروژشکن) (۲۸ مهرماه)
  9. نمایش و لباس محلی(ارائه لباسهای سنتی و قدیمی محلی بهبهانی و لری ) (۲۹مهر)
  10. اختتامیه جشنواره (تقدیر از برگزار کنندگان و دست اندرکاران جشنواره)(۳۰ مهرماه)

 

  پی نوشت : متن این گزارش بدون تغییر از برشور جشنواره تهییه شده است.