در تاریخ 3 خرداد 93 مقاله ای با عنوان ” قبل از شهردار، شما باید استیضاح شوید آقای دانایی ! ” در همین وبسایت منتشر شد. چند روز بعد از انتشار این مقاله جناب دانایی، ریاست محترم شورا با نویسنده تماس گرفت و خواستار دیدار حضوری در دفتر شورا برای بحث و گفتگو درباره مقاله و ارائه پاسخ به مقاله مذکور شد. بعد از حضور دو تن از اعضای سایت در دفتر شورا و جلسه 3 ساعته با ایشان، ماحصل این بحث بصورت جوابیه در اختیار وبسایت ارگانیان قرار گرفت که متاسفانه به دلایلی تاکنون موفق به انتشار آن نشده بودیم. اکنون متن کامل این جوابیه را بدون کم و کاست در اختیار شهروندان بهبهانی قرار می دهیم و قضاوت را به عهده مردم شریف بهبهان می سپاریم. پیشنهاد می شود قبل از مطالعه جوابیه، حتما مقاله اول را در همین وبسایت مطالعه بفرمایید. این جوابیه حاوی نکات قابل تاملی است و بعضا ممکن است بطور مستقیم و یا غیر مستقیم به اشخاص حقیقی و حقوقی و یا نهاد خاصی اشاره کند در همین راستا وبسایت ارگانیان آمادگی انتشار پاسخ از طرف این اشخاص و یا نهادهای مذکور،  به مورد اشاره شده در این جوابیه را دارد.

متن جوابیه :

بسمه تعالی

با عرض ادب و احترام خدمت شما و تشکر از اینکه خواسته اید پاسخ چراهای شما را بدهم، بدون مقدمه آغاز می کنم :

نمی دانم از چگونگی عملکرد شورا اطلاع دارید یا نه ولی جهت یادآوری، رئیس شورای شهر نمی تواند بدون هماهنگی با دیگر اعضای شورا نامه ای را بعنوان مصوبه امضا کند. یعنی تمام کار شورایست. رای رییس و دیگر عضوها فرقی با همدیگر ندارد. ضمن اینکه من هم دوست ندارم از پست ریاست شورا بودن خودم گردوخاک کنم و با آن فخرفروشی و خودنمایی کنم چون تلاشم را صرف اهدافم که نجات شهر از وضعیت موجود است، می کنم و در هر صحنه نمایشی شرکت نمی کنم و نمی خواهم پُست، پَستم بکند.

ولی پاسخ ها  (به عبارات موجود در مقاله):

گفته اید :شهرداری به سمت عقب که چه عرض کنم، به سمت ناکجا آبادی پیش می رود که با بی تدبیری مسئولین از جمله خود شما(دانایی) به بار آمده است.

پاسخ : این وضعیت از زمانی آغاز شد که اموال و دارایی شهرداری توسط گذشتگان به غارت برده شد و با بی تدبیری هزینه هنگفتی بر دوش شهرداری گذاشته شد و کوله باری از بدهکاری را جلوی پای شورای چهارم گذاشته که توانایی حل مشکلات شهرداری را در کوتاه مدت ندارد.

جهت اطلاع می دانید :

1- در گذشته نه چندان دور، زمینی به مساحت 5000 مترمربع به ارزش یک میلیارد و نه صد میلیون تومان و عوارضی شهرداری هشتصد و شصت میلیون تومان ( مجموعا 2760000000تومان) بعنوان آورده شهرداری با عنوان مشارکت با شخص سرمایه گذار برای ساخت هتل 3 ستاره به مبلغ دو میلیارد و صد میلیون تومان بعنوان آورده سرمایه گذار که در مجموع سهم شهردار 57 درصد و سهم سرمایه گذار  43 درصد بوده اما در قرارداد، سهم شهرداری 5 درصد و سهم سرمایه گذار 95 درصد قید گردید. متاسفم که اینجا که باید فریادها بلند می شد، همه سکوت کردند.

2- جهت اطلاع در زمان گذشته نه چندان دور 9 دستگاه اتوبوس صفر کیلومتر شهرداری به مبلغ 162000000تومان (صد و شصت و سه میلیون تومان)  به شهرداری اهواز تحویل داده شد در صورتیکه قیمت واقعی آن در حدود 3000000000 تومان (سه میلیارد تومان) و کسی در این شهر حرفی نزد و همه خواب بودند حتی کسانی که خود را دوستدار بهبهان می دانند.

3- در گذشته نه چندان دور در این شهر زمین های شهرداری بدون اینکه خود شهرداری هم متوجه شود یا اینکه اطلاعی داشته باشد به دیگری واگذار می شد و کسی حرفی نزد.

4- در گذشته نه چندان دور در شهرداری این شهر قراردادهایی بسته شد که اگر شما که دور از گود هستید آنها را مطالعه می کردید، متوجه می شدید که این قراردادها کوچک شده ترکمن چای هستند.

5- در گذشته نه چندان دور در شهرداری این شهر تخفیفاتی داده می شد که جهت اطلاع یکی از این تحقیقات حقوق دو ماه کارگران روزمزد شهرداری را می توان با آن پرداخت کرد. بگذریم از این ماجراها در این شهری که شما می گویید بیشتر از گذشته دارد، زیاد است. عیب کار اینجاست که بدلیل ناآگاهی و کم اطلاعی دوستان صرفا منتقد شده اند که خودشان هم راهکاری و برنامه ای ندارند و از بد روزگار اکثرا هم سیاسی هستند و متاسفانه سیاسی بازی می کنند و سیاه نمایی.

تا اینجا قاطعانه از خودم دفاع می کنم و هیچ نقشی در بوجود آمدن این وضعیت به عنوان یک عضو شورا نداشتم. حضوری هم آمادگی مناظره با شما و دیگر دوستان را دارم. (درب اتاق من همیشه بر روی شما باز خواهد بود.)

گفته اید: چرا به روند ویرانی ادامه می دهید؟

پاسخ : در موقع انتخاب شهردار من بدنبال شهردار فراتر از بهبهان رفتم ولی حاضر به همکاری نشدند و در بین اعضای شورا تنها کسی بودم که توانایی مهندس آقامیری را در حد شهرداری بهبهان نمی دیدم و به ایشان رای ندادم ولی پا به پای ایشان در سه ماه اول حرکت کردم ولی متاسفانه ایشان با ما حرکت نکرد و بعد از اینکه متوجه شدم شهر را به عقب برد، من و دوستانی که ضعف مهندس آقامیری را مشاهده کردند، سوالات و تذکرات خودمان را شروع کردیم و در اوایل بهمن ماه سال 92 به دلیل ناتوانی کامل هر چند که بسیاری از دوستان شورا پذیرفتند که ایشان عملکرد ضعیفی دارد ولی گفتند چون آخر سال است، چند ماه دیگر به ایشان فرصت داده شود و فقط 3 نفر حاضر نشدند به ایشان وقت بدهند. متاسفانه در ایام نوروز بلایی بر سر شهر آمد که هم از مسافرین نوروزی عبوری شهر خجالت کشیدیم و و هم از بهبهانی های مقیم شهرهای دیگر به دیدار قوم و خویشان خود آمده بودند و به همین دلیل در ابتدای سال مجددا اعتراضات خودمان را شروع کردیم تا شهردار برود. وارد جزئیات نمی شوم فقط متاسفانه برخی دوستان سیاسی پشت صحنه که رفتن مهندس آقامیری را برای خودشان سخت می بینند تاکنون باعث مقاومت شهردار شدند و نهایتا اینکه با هر کش و قوسی بود شهردار را وادار به استعفا کردیم و در تاریخ 93/3/7 استعفای ایشان مورد موافقت شورا قرار گرفت. در این مقطع من هم مانند شما، عقب ماندگی شهرداری را در ضعف شهردار و شورای شهر می دانم. اما یادآوری کنم  که در شورا تصمیم شورایی گرفته می شود، رای 7 نفر هم برای برکناری شهردار کافی نبود به همین دلیل رفتن شهردار طول کشید.

* پیامک : با لبریز شدن صبر نمایندگان مردم در شورا نسبت به وضعیت شهر و عملکرد ضعیف شهردار ….

چه شما خوشتان بیاید چه نیاید چه باور بکنید یا نکید، این پیامک حرف دل من و تعداد زیادی از اعضای شورا بود و هیچگونه اغراق و گزاف گویی در آن صورت نگرفت. آری دوست عزیز، کاسه صبر ما از ناتوانی شهردار لبریز شده بود، ضعف مدیریتی شهردار مشهود بود و مجموعه شهرداری هم پذیرفته بودند لذا با توجه به اینکه هر 11 نفر اعضای شورا از شهردار خواسته بودند که استعفا بدهند، نپذیرفت و چون نمی خواستیم بیش از این باعث عقب ماندگی شهر شویم راهکار قانون سوال و استیضاح را در پیش گرفتیم و خدا را شکر پیامک من کار خودش را کرد و بعد از این ماجرا شهردار راضی به استعفا شد که متاسفانه عدم آگاهی شما صرفا از اینکه فقط درد دلهای خودت را بیان کنید این مقاله را نوشتید ولی ای کاش شما که خودت را یک خبرنگار مردمی می دانستید با ما هم دیدار می کردید و حرف های ما را هم می شنیدید و سپس اقدام می کردید ولی دوستانه می گویم به 3 دلیل ازشما می خواهم مواظب خودتان باشید : 1- جوان هستید و جویای نام، خودخواهانه کسی را زیر سوال نبرید. 2- سیاست پدر و مادر نداردولی یک انسان سیاسی با شخصیت کسی بازی سیاسی و سیاسی بازی نمی کند. 3- مواظب باش که قدرت طلبان و چاپلوسان و منفعت طلبان شما را فریب ندهند.

گفته اید: مصوبات شورا از بدو ورود دوستان شما چه بوده است؟

پاسخ :

الف) جلوگیری از غارت و تاراج اموال و دارایی های شهرداری

ب) جلوگیری از فروش زمین های مربوط به سرانه فضای عمومی شهر

ج) شناسایی زمین ها و اموال شهرداری که مجموعه شهرداری از آن مطلع نبوده است.

د) جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز که باعث بدقواره شدن مبلمان شهر در مناطق جدید شده بود.

ه) بستن قرارداد جدید برای شهرداری به گونه ای که به نفع شهردار باشد نه مانند قراردادهای سابق که به زیان شهرداری بود.

و) جلوگیری از حیف و میل بیت المال در شهرداری

اتاق فکر شورا

اگر فرض را بر این بدانیم که اولین مصوبه اتاق فکر شورا استیضاح شهردار بوده، من خوشحالم که این مصوبه در اتاق فکری که ما بنیان گذارش بودیم اتفاق افتاده است و امیدوارم بقیه مصوبات آن هم مانند این مصوبه برای شهر مفید و موثر باشد.

ما هیچ گونه مانوری روی اتاق فکر ندادیم، فقط یک فراخوان زدیم که چه کسانی برای کمک به شهر با ما همراه می شود و جهت اطلاع کارهای مقدماتی انجام گرفته ولی دوست عزیز انتظار بیهوده است که شما فکر می کنید اتاق فکر در یک زمان 3 ماه بتواند حرکت خود را چنان طوفانی آغاز کند که شهر را به قول شما به دزفول تبدیل کند چون شما این مثال را زدید، یادآوری می کنم در زمان جنگ چندین سال با دزفولی ها بوده ام و در میانشان زندگی کرده ام، آنها خیلی هم با همدیگر خوب نیستند ولی برای شهرشان همه چیز را فراموش می کنند و فقط به شهرشان می اندیشند. آیا مردم بهبهان هم این تعصب را دارند؟ آیا چپ و راست های ما برای موفقیت شهر با هم سازش می کنند؟ آیا مذهبی ها و ملی گراهای بهبهان برای سرافرازی شهر با همدیگر صلح می کنند یا همچنان سایه همدیگر را با تیر می زنند و می گویند گور پدر شهر، ما اندیشه هایمان از شهر برایمان مهمتر است.

دوست عزیز نگذارید اتاق فکری که با ساعت ها تحقیق و مطالعه راه اندازی شده است و هنوز جرقه ای از آن زده شده است با منفی کاری شما و دوستان شما مورد تمسخر قرار گیرد.

براستی خودتان برای اتاق فکر شورا و شهر چه کرده اید که این گونه حمله می کنید. بعنوان یکی از اعضای شورا از شما تقاضا می کنم که ایده ها و اندیشه های افکار خودتان و دیگر دوستان همفکرتان را در مورد پیشرفت شهر، درآمدزایی، راههای برون رفت از وضعیت فعلی شهر، چالش های پیش رو، جذب سرمایه گذار، دعوت از بهبهانی های مقیم دیگر شهرها جهت سرمایه گذاری و هر چیز که خودتان فکر می کنید برای موفقیت شهر نیاز است بصورت طرح های قابل اجرا به شورا ارسال نمایید و با این کار اولا کسی از شما انتقاد نمی کند که شما فقط منتقد هستید بلکه تبدیل به یک دلسوز واقعی که احساس تکلیف می کند می شوید. ثانیا توپ را در میدان شورا و شهردار انداخته و با این کار حسن نیت خودتان را ثابت می کنید.

دیدار با هاشمی

ناراحت نشو، همه کس هم نمی توانند با هاشمی دیدار کنند و اگر تاکنون شورایی هم نرفته شاید توان رفتنش را نداشته. کمی با احتیاط نقد کنید. دوست عزیز، به جرات می گویم اطلاعاتی که هاشمی از بهبهان داشت شاید شما و دوستانتان نداشتید. جالب است برایتان نقل کنم وقتی چهار ویژگی رزمندگان بهبهان را به هاشمی گفتم ایشان در موقع سخنرانی خودش گفت : یکی دیگر از ویژگی های رزمندگان بهبهان این بود که بدلیل توانایی بالای رزمندگان بهبهان یگانهای رزم دیگر شهرها، خیلی به حضور شما در جمع خودشان افتخار می کردند ولی منی که خودم چندین سال رزمنده بودم به این خصلت رزمندگان بهبهان توجهی نکردم و این برای من افتخار بوده و هست.

دستاورد این دیدار، اعلام وضعیت موجود شهر بهبهان به مسئولین نظام که خودتان هم در ابتدای نامه اعلام کردیده اید. و اعلام کمک به شهر، چون دوست عزیز این شهر با داشتن میلیاردرها بدهکاری نمی تواند به چند میلیون درآمد عوارض شهرداری که معمولا با تخفیف دوستی و آشنایی خیلی از آنها قیچی می شود به سامان برسد. دوست عزیز اصافا اگر شما یک تومان داشته باشید و از شدت گرسنگی و تشنگی بخواهید آنرا هزینه کنید و روبرو شما حکم دادگاه باشد که دست کردن در جیب و در آوردن آنرا جهت خرید جرم بداند و شما را مجبور کنند که بگذارید طلبکار دست به جیب شما بکند و آن را برای طلبش بردارد، چه کار می کنید. بله دوست عزیز، حساب های شهرداری مسدود است، شوخی نیست، دروغ نیست، واقعیت است. بی انصاف نباشید. بیایید رودر رو با همدیگر تعامل کنیم ولی تخم تفرقه و تردید را در دل مردمی که خودشان حال و روز خوشی ندارند نیاندازید. قبل از نوشتن چنین مقالاتی، دو رکعت نماز بخوانید تا خدا هم شما را کمک کند که باعث شکستن دل دلسوزان به شهر نشوید. حضور در شورا و ریاست شورا والا برای من به اندازه کمک به یک نیازمند شهر ارزش ندارد ولی چون فکر می کردم می توانم در این مسئولیت به همشهریان کمک کنم وارد گود انتخابات شدم ولی به  شما قول می دهم دیگر وارد این بازار نشوم چون این شهر با انتقاد به جایی نمی رسد بلکه پیشرفت این شهر با اتحاد، امید به آینده، ارئه راهکار و طرح های قابل اجرا با توجه به وضعیت موجود شهر امکان پذیر است.

گفته اید: می توانم بپرسم برای دیدار با هاشمی از چه کسی اجازه گرفتید ؟

پاسخ : متاسفم برای شما که نمایندگان شهر که با رای مستقیم مردم انتخاب شده اند را این چنین محاکمه می کنید، راستی شما از چه کسی اجازه گرفتید که این چنین مقاله را بر علیه اعضای شورای شهر نوشته اید. چند نفر به مقاله شما مراجعه کردند. من با افتخار می گویم با رخصت از مردم شهر با آقای هاشمی دیدار کردم. همان فردی که بعد از انقلاب تنها طرح عمرانی بزرگ را در بهبهان افتتاح کرد و بهبهان و مردم بهبهان را خوب می شناخت. یکبار دیگر به شما می گویم برایتان متاسفم، قرار نیست که هر کس هرکاری را می کند نتیجه بدهد. من به شما دوست عزیز اعلام می کنم ما وظیفه خودمان را انجام دادیم و صدای مظلومیت، عقب ماندگی و نداریهای شهرمان را به گوش مسئولین کشور رساندیم چنانچه شما هم وظیفه خود می دانید برای درد دلهای خودتان چنین مقالاتی را در سایت خود بنویسید و بگویید صدای مردم هستیم. شاید نویسنده خوبی باشید ولی زیرکی و تیزهوشی شما نیاز به کار بیشتری دارد چون در متن مقاله چیزهایی آورده اید جوابش را خودتان داده اید.

گفته اید:  شما(شورا) از مدت ها قبل مردم این دیار را ناامید کرده بودید.

پاسخ : من شاید کسی را ناامید کرده باشم ولی آنها مردم شریف نیستند، آنها کسانی هستند که بیت المال را به غارت برده اند، اموال شهر را تاراج می کردند، رانت خواری هایشان را افشا کردم، جلو تخریب کردن شهر را از آنها گرفتم، جلو مصوبات مورد دارشان را گرفتم. دوست عزیز شما جسارت داشته باشید وارد شهرداری شوید و دست به افشاگری بزنید که چگونه خون مردم و حق شهرداری را می خورند.

گفته اید:  بنده به شخصه ارادت خاصی به شما(دانایی) دارم از لحاظ انسانیت و نه از بعد مدیریت …

قسمت اول را رها می کنم ولی قسمت دوم را نمی توانم بی خیال شوم. اگر منظور مدیریت، مدیریت ریاست شوراست، چند جمله ای را جهت اطلاع شما می آورم:

بنده ریاست شورایی هستم که تاکنون بیش از 15 نفر از مسئولین شهر را جهت حل مشکلات و خواسته های مردمی در صحن شورا دعوت کردم، الحمدالله در بعضی از جلسات موفقیت هم حاصل گردید.

من ریاست شورایی شده ام که سه رئیس شوراهای قبلی در آن حضور دارند و اعضای شورا 11 نفر هستند. من ریاست شورایی هستم که توانست بدون هیچ گونه اعمال نفوذی شهرداری را انتخاب کند که رئیس آن مخالف ایشان بود.

من ریاست شورایی هستم که همان شهردار را که با 10 نفر انتخاب شده، با اتفاق آرا رای به ناتوانی ایشان و قبول استعفای ایشان شدیم.

من ریاست شورایی هستم که آرامش را از دزدان و غارت گران بیت المال در شهرداری گرفت و…

گفته اید: بهبهان نیاز به یک وفاق و همفکری از همه ی ظرفیت های خود داردنه متوسل شدن به راههایی که از منطق و درایت خارج است.

راستی شما چگونه دم از وفاق و همفکری می زنید بدون اینکه راهکار بدهید و شاخص های این وفاق و همفکری را بیان می کنید. فقط برای خودتان بعنوان درد دل اینگونه انتقاد می کنید . راههای منطقی و بادرایت خودتان در جهت رسیدن به این وفاق و هم فکری برای دوستان خودتان و مردم شهر تیتر بزنید و برای عملی شدن آنها کمپینگ تشکیل دهید و یک گام به جلو بردارید.

در پایان لطف کنید کاستی های شورا را باتوجه به واقعیت های موجود شهر و شهردار و شورا بدون هیچ گونه ترس و واهمه ای بیان کنید ولی مانند این مقاله بدون گرفتن اطلاعات صحیح و واقعی بیان نکنید، بترسید از اینکه انسانیت درون شما بسوزد، برای اینکه بخواهید انسانیت برون خودتان را به رخ بکشانید. دو روی سکه را ببینید.

در پایان

1- امیدوارم که خداوند و شهدا مرا استیضاح نکنند چون من برای رضایت مردم شهرم و عاقبت بخیری خودم تلاش می کنم،  دنبال پست و مقام و شهرت و … نیستم.

2- هیچ کس نمی تواند ادعا کند که برای اعمالی که انجام می دهد حتما نمره بیست می گیرد ولی تلاش می کنم که نمره خوبی بیاورم و شرمنده دوستان رزمنده ام و مردم شهرم نشوم.

3- خدا را شکر همیشه منتقدین و مخالفینم بهترین کمک برای پیشرفتم بوده اند چون اعتقاد دارم که همه مردم برای نقاط مثبت تلاش می کنند و لازم است آنها را از نقاط منفی مطلع کنیم ولی ناراحتی من این است که چرا منتقدین تلاش نمی کنند با اطلاعات صحیح و پخته اقدام کنند نه اطلاعات غلط و خام.

دوست عزیز،

– این شهر بدون حضور سرمایه گذار پیشرفت نمی کند.

– این شهر با اینکه فقط انتقاد کنیم و راهکار اجرایی ندهیم، همین است که هست.

– این شهر بدون اینکه مردم وارد صحنه سازندگی نشوند، سربلند نمی کند.

– این شهر با تک روی و جناح بندی به ناکجا آباد می رود.

– این شهر تا شهرداریش درست نشود، خودش درست نمی شود.

– این شهر با دعوت از سرمایه گذار یا راحت تر بگویم باالتماس از سرمایه گذار پیشرفت می کند.

– این شهر با کنار کشیدن سیاسیون از مدیریت اجرایی شهر رونق می گیرد.

– این شهر بدون پاکسازی تفکرات سیاسی جناحی در دیدگاه منتقدین پیشرفت نمی کند.

– این شهر در صورت وحدت مسئولینش رونق می گیرد و پیشرفت می کند.

– این شهر نیاز به انسان های عملگرا دارد نه انسانهایی که فقط حرف می زنند و انتقاد می کنند.

راستی منتقدین خودشان چه اقداماتی برای پیشرفت شهر بصورت عملی انجام داده اند؟!

 والسلام

نعمت الله دانایی

 شماره ارتباط مستقیم ( فقط پیامک) با جناب آقای دانایی : 09386710403