نماینده مردم شهرستانهای بهبهان و آغاجاری در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت ثبت ملی گل نرگس، گفت: متاسفانه در ایران به علت عدم آگاهی، معرفی و عدم تبلیغ درباره شناساندن نرگس بهبهان اطلاعات کافی در خصوص این گل منتشر نشده است. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدباقر شریعتی نماینده مردم شهرستانهای بهبهان و آغاجاری در مجلس شورای اسلامی، در یادداشتی، با تاکید بر ضرورت ثبت ملی گل نرگس، گفت: متاسفانه در ایران به علت نبود آگاهی، معرفی و عدم تبلیغ درباره شناساندن نرگس بهبهان اطلاعات کافی در خصوص این گل منتشر نشده است.

متن یادداشت نماینده شهرستان بهبهان به شرح زیر است:

در برخی از اشیا به دست آمده از مقبره کیدین هوتران تعدادی دکمه طلا گرانبها به شکل گل نرگس بوده که این خود مبین قدمت دیرینه گل نرگس در بهبهان است، ذخیرگاه ژنتیکی نرگس ایران در بهبهان می‌باشد که به صورت کاملا خودرو و خدادادی بوده؛ در گذشته بیش از ۱۴ نوع گل نرگس در بهبهان وجود داشته که تا به امروز نیمی از آن نابود گردیده و در صورت اهمال و عدم رسیدگی گونه‌های دیگر نرگس نیز از بین می رود.

متاسفانه در ایران به علت عدم آگاهی، معرفی و عدم تبلیغ درباره شناساندن نرگس بهبهان اطلاعات کافی منتشر نشده است و اطلاع رسانی در مورد خاستگاه خدادادی آن وجود ندارد؛ متاسفانه علیرغم کیفیت خاص نرگس بهبهان و تطبیق موقعیت و ویژگیهای این گل با تعاریف سازمان های بین‌المللی و داخلی هنوز به عنوان اثر طبیعی ملی معرفی نشده است.

نرگسزار بهبهان

نرگسزار بهبهان

در تعریف اثر ملی طبیعی عنوان می شود پدیده های نمونه یا مجموعه های گیاهی و جانوری و غیرقابل جایگزین که از جهات علمی، تاریخی یا طبیعی دارای ارزش حفاظتی باشند به عنوان اثر طبیعی ملی با تعیین محدوده از آنها حراست می شود.

 

حال جای سوال دارد چرا سازمان میراث فرهنگی در ثبت این اثر تعلل می‌کند؟ مگر نه اینکه به لحاظ تاریخی این آثار از قبل از میلاد مسیح وجود داشته و به لحاظ طبیعی بدون دخالت انسان و کاملا خدادادی و خود رو بوده و به لحاظ علم در درمان بیماریها و کارکردهای درمانی حائز اهمیت است آیا می‌توان پذیرفت که سازمان میراث فرهنگی به تعاریف قانونی و آنچه صراحت قانون است جامه عمل نپوشاند؟

جناب آقای سلطانی فر ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جهت استحضار جنابعالی عرض می‌نمایم در سال ۱۹۹۲ در جشنواره جهانی گل در کشور هلند گل نرگس بهبهان به عنوان گل سرسبد دنیا شناخته شد ه چرا نسبت به ثبت این اثر تعلل می‌کنید؟

اینجانب به نمایندگی از مردم فرهنگ دوست و فرهیخته بهبهان که مطالبه و خواست عمومی می‌باشد درخواست دارم هر چه سریعتر نسبت به ثبت این اثر اقدام نمایید.

آقای سلطانی‌فر، بهبهان سرزمین هزاره‌های گمشده تاریخی درارجان کهن نیازمند توجه ویژه سازمان میراث فرهنگی است این کمترین حق مردم بهبهان است که میراث خدادادی خطه آنان در فهرست آثار ملی قرار گیرد.

انتظار می رود جهت معرفی هر چه بیشتر نرگس بهبهان به هموطنان عزیزمان در فصل برداشت مراسمی همچون گلاب گیری در کاشان یا جشنواره های برداشت انار در برخی دیگر از مناطق کشور در شهرستان بهبهان از سوی سازمان میراث فرهنگی برگزار گردد.