هستند عزیزانی که در این شهر فعالیت های علمی و تخصصی مختلف انجام می دهند و بعضا در سطح استان و کشور حائز رتبه هایی نیز می شوند ولی متاسفانه در هیاهوی مسائل و مشکلات بهبهان گم می شوند و نه تنها بعضا از آنها تقدیری نمی شود بلکه تا سالها نیز گمنام باقی می مانند. چرا که ما معتقدیم معرفی این افراد حداقل خدمتی است که به این عزیزان می شود کمااینکه تقدیر مسئولین از ایشان بایستی در اولویت ها باشد چرا که این نخبگان هستند که علاوه بر بالابردن نام بهبهان، می توانند در آینده کمک حال این شهر فلاک زده باشند وگرنه اینها هم مثل سایر نخبگان این دیار بار سفر را خواهند بست و بهبهان می ماند وعده ای که فقط هیاهو می کنند و فریاد ” بهبهان شهر نخبه هاست ” سر می دهند ولی در جواب این سوال که چرا با این همه نخبه چنین جایگاهی دارد، وا می مانند و نمی دانند یا نمی خواهند بدانند که نخبه های دیروز را همین دوستان، دلخور کرده و از این دیار راندند.

وبسایت ارگانیان نیز برای رفع این معضل اساسی قصد دارد هر جا که نشانی از این نخبگان یافت با ایشان به گفتگو بنشیند و در ضمن معرفی این عزیزان، درددل هایشان را به گوش های شنوا برسانند، شاید و شاید هنوز گوشی آماده شنیدن و دستی آماده کمک کردن به این فرزندان نخبه بهبهان باشد.

در همین راستا پای صحبت جناب آقای محسن عزتی که خود را آماده حضور در مقطع دکتری می کند، نشستیم که در ادامه توجه شما را به متن این مصاحبه جلب می کنم :

لطفا بیوگرافی خودتان را بیان بفرمایید ؟

محسن عزتی هستم متولد سال 1366 در بهبهان در محله باغبونی ها. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه اباذر، راهنمایی مدرسه شهید نحوی و دبیرستان را در مدرسه شهید بخردیان گذراندم. و سپس در کنکور سراسری شرکت کرده و موفق شدم رشته زمین شناسی دانشگاه شیراز قبول شوم و بلافاصله بعد از گذراندن دوره کارشناسی، در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کردم و به یاری خداوند توانستم نفر اول رشته زمین شناسی کشور(سال 1390) را به خودم اختصاص دهم و در دانشگاه چمران که تنها دانشگاهی بود که در این مقطع و در این رشته یعنی گرایش نفت آن هم به تعداد محدود(کمتر از 5 نفر) دانشجو می گرفت، پذیرفته شوم.

بدلیل اینکه نمی خواستم بعد از دکتری مشکل سربازی داشته باشم سعی کردم قبل از آزمون دکتری، خدمت مقدس سربازی را به پایان برسانم. در حین خدمت سربازی نیز خود را برای آزمون دکتری آماده کردم و بدلیل اینکه پایه درسی خوبی داشتم مشکل زیادی با دروس برای آمادگی برای این آزمون نداشتم و باز هم به یاری خداوند توانستم رتبه 3 این آزمون را به خودم اختصاص دهم. از همین رو برای مصاحبه به پژوهشگاه صنعت نفت تهران و دانشگاه شهید چمران دعوت شدم که خوشبختانه در پژوهشگاه صنعت نفت تهران (بعنوان اولویت اولم) پذیرفته شدم.

 در مورد رشته خودتان کمی توضیح دهید؟

رشته زمین شناسی از لحاظ تاریخی داستان جالبی دارد و آن اینکه وقتی دارسی داشت سفرنامه مارکوپلو را مطالعه می کرد به مطلبی مبنی بر وجود آتش هایی در مناطقی از خوزستان فعلی برخورد که توجه دارسی به آن جلب شد و دارسی متوجه وجود نفت در این مناطق شد و با حضور در منطقه مسجد سلیمان، کشف اولین چاههای نفت ایران رقم خورد. رشته بنده با رشته اکتشاف مهندسی نفت حدود 70 درصد همپوشانی دارد و تنها تفاوت رشته ما با رشته اکتشاف این است که ما می توانیم از روی سنگ هر منطقه تشخیص بدهیم که  آیا آن منطقه می تواند نفت خیز باشد یا خیر و بطور کلی بررسی شناخت سنگ ها از وظایف دانش آموختگان رشته ماست.

 وضعیت تحصیلی شما در دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد چگونه بود؟ آیا کار پژوهشی هم داشتید؟

در دوره کارشناسی در دانشگاه شیراز تمام سعی بنده بر این بود که بتوانم پایه های علمی خودم را تقویت کنم و به شناسایی گرایش مورد علاقه ام برای ادامه بپردازم. در کارشناسی ارشد هم سعی کردم کارهای پژوهشی مختلفی انجام دهم که ماحصل آن چندین مقاله در کنفرانس ها و مجلات داخلی و مجله ISC بود.

رتبه شما در آزمون دکتری چند شد؟ چقدر برای این آزمون وقت گذاشتید؟

رتبه بنده در آزمون دکتری 3 شد و همانطور که عرض کردم بنده بدلیل اینکه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد توانسته بودم پایه علمی خودم را محکم ببندم، بالطبع مشکلی برای آزمون دکتری نداشتم و حتی در حین خدمت سربازی توانستم برای این آزمون آماده شوم.

mohsen-ezzati-1

جناب آقای محسن عزتی رتبه 3 آزمون دکتری کشور

آیا به رفتن از ایران فکر می کنید؟ چرا؟  اگر پاسخ مثبت است چه دانشگاهی را مد نظر گرفته اید؟

در زمینه تحصیل در خارج از کشور نیز هنگام انتخاب رشته دکتری، قسمت بورسیه را نیز پر کردم و حتی بعنوان نفر اول برای بورسیه دعوت شدم (  دو نفر برای مصاحبه بورسیه دعوت می شدند که در نهایت یک نفر بورسیه میشد ) ولی وقتی از شرایط بورسیه مطلع شدم نتوانستم آنرا بپذیرم و این مسئله منتفی شد. بطور شخصی نیز تمایلی به ادامه تحصیل در خارج از کشور ندارم.

برای رفتن به سربازی و سایر موارد برایتان امتیازی قائل شدند؟

در هیچ زمینه ای حتی معافیت هیچ گونه امتیازی برای بنده قائل نشدند.

 چه برنامه هایی برای آینده دارید؟

در آینده قصد دارم به کارهای پژوهشی خود ادامه دهم و همگام با مسائل روز دنیا در رشته خودم کارهای تحقیقاتی انجام دهم. آینده شغلی رشته بنده فقط در شرکت نفت رقم می خورد و اگر موفق به ورود به این مجموعه نشوم بجز کارهای پژوهشی و یا تدریس در دانشگاه که علاقه چندانی به آن ندارم، به سختی می توانم کار کنم. ولی ناگفته نماند نیم نگاهی هم به همکاری با دانشگاه دارم ولی بطور کلی ورود به عرصه صنعت را بیشتر ترجیح می دهم.

آیا می توانید از گذر این رشته خدمتی به بهبهان بکنید؟

با توجه به اینکه بهبهان شهر نفت خیزی است و به تازگی هم در حال افزایش بهره برداری از چاههای نفت خود در منطقه منصور آباد در امتداد کوه خائیز است، تمایل دارم در آینده در این زمینه به شهرم خدمت کنم و همچنین با توجه به اینکه یکی از مطالعات جانبی بنده در زمینه ساختمان زمین (زمین شناسی ساختمان)، شکستگی سنگ ها و زلزله بوده و بهبهان نیز جزو مناطق زلزله خیز است و دارای گسل های فعالی است، در این زمینه هم می توانم به شهرم خدمت کنم.

مسئولین بهبهان تاکنون چه اقدامی تشویقی برای شما در نظر گرفته اند؟

در پاسخ به این سوال فقط به یک جمله بسنده می کنم :

هیچ کدام از مسئولین بهبهان بنده را نمی شناسند.

کلام آخر ؟

هر هدفی که انسان داشته باشد، نباید در طول مسیرش ناامید شود و همیشه تلاش خود را انجام دهد. انسان خود واقعی اش را زمانی نشان می دهد که در سخت ترین شرایط باشد. در پایان بایستی یک تشکر ویژه ای از خانواده ام بخصوص پدر و مادر عزیزم داشته باشم که همواره با دلگرمی هایشان در این مسیر کمک شایانی به بنده کردند و همچنین بایستی یک تشکر از استاد گرانقدرم، دکتر زارع استاد آب شناسی دانشگاه شیراز داشته باشم که جذابیت تدریس ایشان، شاید نقطه آغاز علاقه مندی بنده به این رشته بود. در آخر کلام هم از وبسایت ارگانیان که این وقت را در اختیار بنده قرار دادند کمال تشکر و سپاسگزاری را دارم.