گزارش ارسالی شهروند:

دیروز شیراز بودم و به علت گلودرد و سرماخوردگی و بنا به توصیه یکی از دوستان پزشک به چندین داروخانه شیراز جهت دریافت کپسول آموکسی سیلین مراجعه کردم اما هیچ کدام از داروخانه های شیراز بدون‌نسخه پزشک این آنتی بیوتیک رو نمیدادن. اما امروز توی بهبهان به اولین داروخانه ای که مراجعه کردم این کپسول رو بدون نسخه دریافت کردم. حال سوال من اینه که حوزه معاونت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی دقیقا چه نظارتی روی داروخانه ها داره ؟ اگر قانون منع مصرف آنتی بیوتیک در همه جای کشور یکسانه چرا بهبهان اینجوری نیست؟ یکی از بدترین عوارضش مقاومت دارویی است!

در همین خصوص به خبر زیر که در یکی از سایت های رسمی کشور منتشر شده توجه بفرمایید:

🔖عرضه آنتی بیوتیک بدون نسخه در داروخانه‌ها ممنوع!

دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو گفت: در حوزه تجویز، آموکسی سیلین جزو آنتی بیوتیک‌های پر تجویز بوده و جزو ۱۰ قلم آنتی بیوتیک تجویزی توسط پزشکان است.

دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو گفت: در حوزه تجویز، آموکسی سیلین جزو آنتی بیوتیک‌های پر تجویز بوده و جزو ۱۰ قلم آنتی بیوتیک تجویزی توسط پزشکان است.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر فاطمه سلیمانی، اظهار داشت: بیماربرای دریافت آموکسی سیلین یا آنتی بیوتیک‌ها از داروخانه باید نسخه پزشک داشته باشد.

وی گفت: یکی از وظایف معاونت‌های غذا و دارو که زیر نظر سازمان غذا و دارو و دانشگاه‌های علوم پزشکی فعالند، نظارت بر عملکرد داروخانه‌هاست. در بحث نظارت بر داروخانه‌ها یکی از مواردی که مهم است و باید رعایت شود، این است که داروهای نسخه‌ای بدون نسخه پزشک تحویل مراجعه کننده نشود و در مواردی که بازرس معاونت غذا و دارو مراجعه کند و در ارزیابی‌های انجام شده مشکلی باشد، تذکرات و برخوردهای لازم مطابق قوانین انجام می‌شود.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو، سلیمانی افزود: در حوزه تجویز، آموکسی سیلین جزو آنتی بیوتیک‌های پرتجویز و جزو ۱۰ قلم آنتی بیوتیک تجویزی توسط پزشکان است.

دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو در پایان گفت: اگر سطح آگاهی و دانش مردم نسبت به داروها افزایش یابد، طبیعتا متوجه خطرات وعوارض ناشی از مصرف خودسرانه آن می‌شوند و تقاضاهای معمولا زیاد مردم برای دریافت دارو بدون نسخه و حتی با نسخه کاهش خواهد یافت و به دلیل اهمیت این موضوع یکی از ادارات زیر مجموعه کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو، اداره آموزش (واحد آموزش) می‌باشد که این گروه برنامه‌های آموزشی مردمی را در سطوح مختلف برگزار می‌کند./ ایسنا

پایگاه خبری ارگانیان