بدون شک از گذشته تا امروز یکی از نیازهای طبیعی بشر داشتن امنیت بوده است . در گرو امنیت انسان توانسته به بسیاری از امیال خویش دست یافته بدون اینکه به حق کس دیگری خللی وارد نماید . یک اصل کلی هست که می گوید آزادی انسان فقط زمانی محدود می شود که آزادی کس دیگر مورد تعرض قرار گیرد . لذا برای ساماندهی روابط افراد با یکدیگر و تنظیم این تعاملات و ایجاد ضمانت اجرا قانون پدید آمد .

پس از تدوین قانون همه ی مردم ملزوماً می بایست بدان احترام میگذاشتند و بعدها نیز  نیروی هایی شکل گرفت که به پاسداری از قانون و اجرای آن در مواردی که شهروندی تخطی میکرد و همچنین برای جلوگیری از خود قضاوتی مردم می پرداختند . همان نیرویی که ما امروز به عنوان قوای امنیتی و پلیس آن را می شناسیم . در بسیاری از کشورهای دنیا پلیس محوری ترین نهاد برقراری نظم و امنیت در جامعه است و وقتی این نهاد لنگ بزند بسیاری از ناهنجاری ها و شرارت ها به وقوع خواهد پیوست و آن شهر و جامعه با بسیاری از مشکلات روبرو خواهد شد .

درمیان شهرهای استان خوزستان شهرستان بهبهان معمولاً همیشه از امنیت نسبتاً بالایی برخوردار بوده و به عنوان یک شهر امن و بدون جرمهای بزرگ از آن یاد می شده است (غالب شهرهای کوچک همینگونه است چراکه ۷۰ درصد سکنه اینگونه شهرها همدیگر را می شناسند ). اگر از بزرگترهای خود بپرسید که امنیت در گذشته بهبهان چگونه بود در پاسخ شما خواهند گفت که بسیار بالا و اصلا دزدی صورت نمی گرفت و خیلی خیلی کم . خواهند گفت بسیاری از شب ها و بخصوص در ماه رمضان درب خانه ها تا صبح باز بود که شاید کسی بخواهد از حوض خانه استفاده کرده و برای نماز صبح آماده شود . امنیت تا این اندازه بالا بود .

شرارت و تجاوز به نوامیس مردم وجود نداشت . اگر درخانه کسی باز بود حتی به درون آن خانه نگاه نمی کردند چه برسد به اینکه بخواهند تعدی کنند و به طور کلی جان و مال و ناموس و حیثیت همه به معنای واقعی حرمت داشت اما الآن که واقعا تعجب بر انگیز است !!!

اما در زمان فعلی وضع عوض شده و بهبهان آن بهبهان سابق نیست . جرم هایی اتفاق می افتد که گویی این شهر سالهاست با جرم و جنایت خو گرفته و همه با جرم آشنا هستند . با تحلیلی کوچک می توان تا حدودی ریشه ی این ناهنجاری های به وجود آمده را کنکاش نمود. به عقیده نگارنده چنین مسائلی ناشی از کم کاری نیروی محترم انتظامی در یک برهه زمانی خاص است .

به معنای دیگر زمانی که می بایست با مجرمین شرور برخوردی قاطع صورت می گرفت چنین چیزی تحقق نیافت . همزمان با وارد شدن سکنه غیر بومی که غالباً از استانهای همجوار بودند و افزایش جمعیت بهبهان این مسایل شدت گرفت . برای مثال همزمان با افزایش جمعیت ، پلیس و نیروهای امنیتی نیز باید افزایش می یافت که بنا به گزارش های غلط ظاهرا افزایش نیرو تقاضا نشده و کلانتری های بهبهان محدود به همین دوتا بود و چنین چیزی مطلقاً به نفع بهبهان عزیز نبود .

امنیت در بهبهان

 

فرماندهی پلیس بهبهان واقعا ضعیف عمل کرد به نوعی که یک فقره سرقت مسلحانه همراه تیر خوردن یک شخص بیگناه که بنده با خانواده وی آشنایی کامل دارم در وسط شهر در ساعت ۸ صبح تعجب همگان را بر انگیخت و جالبتر اینکه به راحتی سارقین از چنگ پلیس گریختند . تعداد ۸ فقره سرقت در حوالی بلوار بشیر نذیر در دو ماه که دو مورد آن مسلحانه بود به وقوع پیوست و خاطر شهر بیش از پیش نیز آزرده شد . سوالی دارم؟؟؟ آیا می شود در شهرک اسلام آباد که الآن تقریبا جز محدوده شهریست این همه جرم اتفاق بیفتد و پلیس خبر نداشته باشد ؟ خرید و فروش انواع اسلحه ، فروش انواع مواد مخدر، فروش انواع سلاح سرد و فروش مشروبات خطرناک الکلی !!!!!! اخیرا که همه ی خوانندگان محترم خبر دارند یک فقره سرقت در چهار راه مراحل در ساعت ۵ عصر و نظاره گر بودن پلیس و عدم اقدام به موقع . دو مورد تیر اندازی به علت خصومت شخصی . البته این مسئله را نباید کتمان کرد که کم کاری پلیس می تواند ناشی از حجم بالای کار باشد ولی این توجیه کننده نیست .

فرماندهی محترم نیروی انتظامی باید تدابیر بهتری بیاندیشند . شهروندان در چنین فضای واقعاً نمی توانند زندگی کنند . شهر بی برنامه و زشت و مسئولین بی کفایت و درایت که هرچه از کارنابلدی ایشان بگویم کم گفتم یک طرف ، امنیت شهر هم به یغما رفت .

چند روز پیش در حال دوچرخه سواری بودم که یک دستگاه موتور سیکلت از کنارم رد شد درحالی که دو راکب داشت و در دست یکی از آنها یک قبضه سلاح کلانشینکف بود . فورا با پلیس تماس گرفتم و منتظر ماندم تا بیایند و آن دو را نشان دهم ولی نیامدند و راکب موتور هم پس از دادن سلاح به شخص دیگر متواری شد . آیا لیاقت بهبهان این است . ؟؟؟ هرچه نداشتیم امنیت داشتیم اما الآن این را هم نداریم!!

توصیه ما به نیروی محترم انتظامی این است که با این افراد با اشد مجازات برخورد شود . پلیس می گوید ما دزد را می گیریم اما دستگاه قضا وی را ازاد می کند ( البته حرفشان درست است ، منظور این است که گاهی شخصی به ارتکاب یک جرم بازداشت می شود . در این مرحله وی متهم است نه مجرم و گاهی برای تکمیل پرونده نیاز به تحقیقات بیشتری است.

در این مرحله توسط دادسرا با توجه به نوع جرم و شدت آن یا قرار بازداشت موقت صادر می شود یا قرار کفالت یا وثیقه و آزادی موقتی متهم .لذا ممکن است متهم به صورت موقتی آزاد شود) اما این دلیل خوبی برای نگرفتن دزد نیست . باید بستر جرم و شرارت را از بین برد و این کار پلیس است . متأسفانه راهکار پلیس برای این موضوع محدود کردن مردم عادی است.

برای مثال تعطیل کردن بعضی مغازه ها در ساعت خاص . البته تا حدودی کارساز است اما دزد نگرفته شاهی خود را می کند . پس تدابیر بیشتری باید اندیشیده شود ازجمله افزایش کلانتری ها و امکانات برای مبارزه با اشرار و جنایت کاران . لحظه ای را تصور کنیم که یکی از قربانیان این بی نظمی ها و قانون شکنی ها خود ما باشیم . پس از پلیس بخواهیم و از دستگاه حاکمیتی شهر بخواهیم به این وضع سامان دهند.

وظیفه شهروندان نیز مشخص است . مردم باید مراتب امنیتی وسایل نقلیه و محل سکونت خود را در حد امکان ایمن سازند و به محض دیدن موارد مشکوک حد اقل کار یعنی اطلاع دادن به پلیس را انجام دهند . در محل های جرم خیز به خصوص به صورت تنها نروند تا انشااله شاهد چنین قضایایی نباشیم.

بر اساس قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ بسیاری از این جرم ها که اخیرا به وقوع پیوسته است مصداق محاربه و افساد فی الارض است که مجازات آن اعدام است . اسلحه کشیدن در منظر عوام کم جرمی نیست که بشود به راحتی از آن گذشت . همچنین بر اساس دفتر سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، اصول ۲۱ تا ۴۲ تحت عنوان حقوق ملت ،دولت وظیفه دارد امنیت مردم را در تمامی شئون فراهم سازد و هرگاه دولت و قوای امنیتی از این موضوع غافل شوند فاتحه آن شهر و جامعه را باید خواند.

پیرو تماس تلفنی با ستاد فرماندهی بهبهان در خصوص اینکه ایا سارقین طلا فروشی چهار راه مراحل دستگیر شدند یا خیر ؟ پاسخ داده شد که دستگیر شده اند و یک تن از آنها اقرار به جرم خود نموده است . که جای تقدیر و تشکر دارد.

 

شهروندان گرامی ، در این شهر ظاهراً هیچ چیز جای خودش نیست ، همتی خواهد تا نظمی دوباره به شهر ببخشیم.