حتما همه دوستان و همشهریان بهبهانی می دانند که الآن بیش از یک سال است که ما بدنبال راه اندازی مجدد سینما بوده و هستیم . در این میان افراد بسیاری ما را یاری نمودند که از جمله آنها، شخص مالک سینما آقای محمد شفیعی بوده است . در این میان ذکر یک نکته را لازم می دانم. در سال گذشته، جلسات متعددی در خصوص سینما برگزار کردیم و علی رغم اینکه دفعات متوالی از مالک سینما دعوت میشد، ایشان حضور پیدا نمی کردند و ما هم این موضوع را قرینه ای بر عدم همکاری ایشان تلقی می کردیم تا اینکه من ایشان را در جلسه فرمانداری که قبلاً کیفیت آن به اطلاع دوستان رسیده است، ملاقات کردم و حقیقتاً تا حدودی نظرم عوض شد و پس از ملاقات مجدد در این هفته نظرم تقریبا بطور کامل عوض شد …!!! آقای محمد شفیعی اذعان داشتند حقیقت کامل این نیست که به شما گفته اند، به همین خاطر لازم دیدیم شما خبرنگاران و دوستان دست اندر کار را از کیفیت کلی تر موضوع با خبر کنیم.

شرح کامل روادید بدین شرح است :

پیرو تماس تلفنی آقای محمد شفیعی بنده در دفتر ایشان حضور پیدا کردم. وی مدارکی را به من نشان دادند که محتوای آن مدارک چنین می نمود که : از همان اول که ما این ملک را خریدیدم سال ۱۳۸۵-۱۳۸۶ قرار بر این بود که یک طبقه سینما بشود و ما هم کاملاً پذیرفته بودیم که این تعهد را انجام دهیم . اما به دلایلی شورای وقت و شهرداری با صدور پروانه مخالفت می کرد و البته بحث یک دانگ سینما هم بود که ما مالک آن نبودیم و هرچه درخواست تفکیک ۵ دانگ ملکی خودمان را از شهرداری و اداره ثبت می نمودیم آنها نیز با تفکیک مخالفت می کردند تا پس از دوندگی بسیار توانستیم آن یک دانگ دیگر را هم با مشقت خریداری کنیم و اینک مالک کل سینما هستیم و برای بار سوم دوباره تقاضای صدور پروانه ساختمانی را به شهرداری دادیم که این مشکلات را دوباره سر راه می گذارند. در این میان خریدارانی هم پیشنهاد فروش سینما را به ما دادند که ما خریداریم ولی من چون تعهد داده بودم، از فروش آن امتناع ورزیدم این در حالی است که اگر این پول را جای دیگر خرج کرده بودم الآن چند برابر شده بود.

وی ادامه داد : ایرادی که شورای شهر ( نگارنده : البته چند فرد مشخص آن هم به دلایلی فقط بازی سیاسی است که چرا خواهر مالک سینما به فلان شخص برای ریاست شورا رای نداده است ) از ما می گیرد این است که باید کمیسیون بند ۵ مربوط به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پروانه موافقت کند.

نامه کمیسیون بند ۵ اداره ارشاد اسلامی

نامه کمیسیون بند ۵ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

ما نامه کتبی این کمیسیون را اخذ و به شورا تسلیم نمودیم . از طرفی صورت جلسه فرمانداری بهبهان هم به پیوست مدارک ، که با احداث سینما با شرایط مندرج موافقت می نمود را هم ارائه دادیم باز شورا مخالفت کرده که باید کمیسیون ماده ۵ شهرداری هم در خصوص تغییر کاربری در استان تشکیل شود ( نگارنده : یک ایراد کاملاً بی خود و غیر موجه به دلایلی به شرح ذیل بیان می شود ۱- ماده ۸۳ قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شورای اسلامی کشور می گوید: مصوبات شورای اسلامی باید ظرف دو هفته از تاریخ ابلاغ و در صورت عدم وصول اعتراض اجرا شود و در حالتی که مسئولین ذیربط آن را مغایر با قانون می دانند باید کتباً اعتراض کنند که نکرده اند پس مصوبه شورا لازم الاجرا بوده و متخلف مسئول تلقی خواهد شد . طبق تبصره ۳ همین ماده، شورا موظف به ابلاغ نیز بوده است.

۲- کمیسیون ماده ۵ قانون شورای عالی شهر سازی و معماری ایران که هر شش ماه یک بار در استان تشکیل خواهد شد مربوط به تغییر کامل کاربری است نه تغییر جزئی . آقای محمد شفیعی تقاضای پروانه یک ساختمان چند طبقه که یه طبقه تجاری فرهنگی آن را تعهد نموده اند که حتما سینما باشد و نظر به اینکه شائبه ای نباشد تقاضای خود را به دو طبقه کاهش دادند که این کار می تواند به ضرر یک سرمایه دار باشد و هدف ما که جذب سرمایه داران برای شهر است، مغایر با این موضوعِ پیش روست.

مهندس فرشاد محمدشفیعی ، مالک فعلی سینما

مهندس فرشاد محمدشفیعی ، مالک فعلی سینما

به هر حال وقتی کمیسیون بند ۵ و مصوبه شورا و صورتجلسه فرمانداری وجود دارد تشکیل کمیسیون ماده ۵ منطقی به نظر نمی رسد . از دید دیگر آیا این منطقی است که سرمایه داری که قصد نوسازی و کار فرهنگی دارد برای خود چیزی نخواهد چرا که او جور مسئولین نالایقی را می کشد که این بی نظمی ها ارث آنهاست .

۳- سوالی دارم از آقای شهردار ؟! وقتی از ایشان پرسیدیم ما به پشتوانه ۲۰۰۰ امضا خواستار سینما هستیم چرا پروانه صادر نمی کنید؟ با این جمله که ” اگر من پروانه را صادر کنم مرا بیرون می کنند “ پاسخ مرا می دهد . آقای شهردار چه کسی دوست دارد حلقه ی پیدا شده را دوباره گم کند؟!  البته ما مقصر صد در صدی را خود شهردار نمی دانیم بلکه به نظر می رسد که ایشان از طرف شخص یا اشخاصی در فشار باشند.

۴- اگر قرار باشد برای هر تغییر کاربری در سطح شهرستانهای کل کشور به کمیسیون ماده ۵ استان مراجعه شود و اگر قرار باشد حتی یک مغازه در حیاط یک خانه ساخته شود و یا در یک فضای سبز، پروانه مسکونی صادر شود، که موضوع اخیر رایج ترین کار شهرداری است آیا باید برای تغییر کاربری به استان فرستاده شود!؟

شهروندان عزیز بهبهان، بنده حاضرم برای شما مثال های بسیاری بزنم که چه املاکی با چه ارزشی در خیابان پیروز ( ابن سینا ) تغییر کابری داده شده و چه فضای سبزها و پارکهایی تفکیک شده، که خلاف صریح قانون است، آیا اینها نیاز به کمیسیون نداشت!!؟ ) آقای محمد شفیعی از بسیاری گله داشت که هرکاری می خواهم انجام دهم ترس این را دارم که بگویند خواهرش در شوراست ، حال آنکه می بینید کارهایم انجام نمی گیرد .

صورت جلسه فرمانداری بهبهان

صورت جلسه فرمانداری بهبهان

البته در این میان بسیاری از دوستان چه در شورا و فرمانداری و چه از خود شهروندان هستند که ما را یاری می کنند اما کارشکنی با نام قانون صحیح نیست. بحث خانواده محمد شفیعی و سینما هم نیست. این بلا می توانست بر سر هر کسی بیاید. درست مانند پدیده فرار مغزها پدیده فرار سرمایه هم داریم.

جذب سرمایه دار برای شهر بهبهان بحران زده، بسیار حیاتی و مهم است. امیدواریم که این شهر روزی به دست خود بهبهانی ها آباد گردد نه کسانی فکر می کنند بهبهانی اند.